foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Знання - це скарб, а навчання - ключ до нього.

Навчання - світло, а не навчання тьма.

Знання за гроші не купиш.

Знання - це сила, а незнання - робоча сила?

Хорошого спеціаліста робота сама шукає.

Електротехніка

Тема: Програмні пристрої, задавачі та елементи порівняння

1. Програмні пристрої і реле часу.

2. Задавачі.

1. Програмні пристрої і реле часу.

Для автоматизації вми­кання, вимикання автоматизованих установок у певній послідовності за часом, використовують різні програмні пристрої та реле часу.

Програмні пристрої відрізняються між собою в основному видом приводного механізму: електричні з синхронним мікродвигуном; годинникові з ручним заводом пружини; годинникові з автоматичним підзаводом пружини від мікродвигуна.

Найпростіший програмний пристрій – реле часу типу РВ, що встановлені в схемах автоматики інкубаторів типу «Універсал».

Приводним механізмом у цьому реле є однофазний синхронний двигун типу СД-2 з вбудованим редуктором, вихідний вал якого обертається зі швидкістю 2хв-1, а додатковий редуктор забезпечує зменшення обертів вала до одного оберта за чотири години. Цей вал обертає фасонний пластмасовий диск, товщина якого має невелику площу, а друга половина – значно більшу. При ковзанні пружинної пластини по більшому півколу вона вмикає мікроперемикач типу КВ-9А, а при ковзанні по малому півколу пластина відпускає контакти мікроперемикача. У такий спосіб через кожні одну або дві години забезпечується поворот лотків на 45° у той чи інший бік від вертикалі.

Складнішим є програмний прилад КА-24, який завдяки наявності зовнішнього і внутрішнього редукторів обертає програмний диск зі швидкістю 1 оберт за добу. На програмному диску з інтервалом в 15 хвилин встановлені штифти, які при висуванні забезпечують ввімкнення кіл автоматичного керування в заданий час через 15 хв. Тривалість ввімкнення можна регулювати від 15 хв до 24 год. Прилад КА-24 – це моторне реле часу з добовою програмою.

Багатоколові командні прилади КЭП-12У, МКП – регулюють за часом у заданій послідовності, тривалості різні технологічні операції за даним графіком шляхом вмикання, вимикання до 12 електричних чи пневматичних кіл; з витримкою від 3 хв до 18 год (КЭП-12У) та від 30 с до 24 год (МКП) при потужності контактів 500 ВА.

Програмні реле часу ВС-10 – це моторні реле, які крім двигуна мають електромагнітну муфту зчеплення. Випускають на напругу 12, 127, 220 В (табл. 1).

Реле часу електромеханічне РВ-4 передає електричні сигнали з одного кола керування в інше з певним, попередньо встановленим запізненням, що регулюється в загальному від 2 до 60 с у реле РВ-4-1 до 10-240 хв у реле РВ-4-5.

Складається реле з мікродвигуна з редуктором, електромагніту, групи контактів замикаючих, розмикаючих (без витримки часу і з заданою витримкою) з струмом до 4А. Похибка програмних реле – до 15 хв на добу, крім того відключення при перервах в електро­постачанні.

Програмне реле 2РВМ – електромеханічний прилад з анкерно-годинниковим механізмом з автоматичним підзаводом пружини від мікродвигуна, програмного диска, трьох мікроперемикачів і двох проміжних реле.

Програмний диск обертається з швидкістю 1 оберт за добу. На диску є два концентрично розташовані різьбові отвори для штифтів (їх встановлюють згідно з програмою), які за допомогою важелів вмикають, вимикають мікроперемикачі кожної з програм, керуючи даними проміжного реле.

prp

Рис. Електрична схема програмного реле 2РВМ.

При розкручуванні пружини годинникового механізму третій мікроперемикач автоматично вмикає мікродвигун підзаводу, якого вистачає на добу. Похибка програм ±5 хв.

2. Задавачі.

Під час автоматизації технологічних процесів сис­тема автоматики повинна або підтримувати контрольовані параметри на заданому рівні (системи стабілізації), або змінювати ці параметри за заздалегідь заданими функціями (програмні системи), або керовані параметри залежно від зміни попередньо невідомої величини на входах (системи слідкуючі). Для здійснення команд керування в цих системах використовують задавачі і елементи порівняння.

Задавачі системи автоматики служать для встановлення зада­ного значення, керованої (регульованої) величини або потрібного закону її зміни. Електричні аналогові задаючі пристрої неперервної дії – це потенціометри змінного опору, індуктивності з рухомим осердям, конденсатори змінної ємності, котушки магнітних підсилю­вачів тощо. Задане значення керованої величини встановлюють вручну або від програмних пристроїв. Закон формування заданого сигналу визначається відповідним профілем потенціометра, феромагнітного осердя, обкладинок конденсатора тощо. Задавачі можуть бути аналогові (неперервні, дискретні) та цифрові.

Прикладом електромеханічних задаючих пристроїв неперервної дії можуть бути сельсини, а дискретної дії – програмні реле, крокові шукачі й інші, що використовуються в програмних системах керу­вання. У гідравлічних, пневматичних задаючих пристроях задану вели­чину встановлюють шляхом зміни сили протидіючої пружини, зміною положення засувок, зміною прохідних діаметрів сопел, золотників тощо.

Також як задаючі пристрої використовують електронні обчислювальні пристрої автоматики.