foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Знання - це скарб, а навчання - ключ до нього.

Навчання - світло, а не навчання тьма.

Знання за гроші не купиш.

Знання - це сила, а незнання - робоча сила?

Хорошого спеціаліста робота сама шукає.

Електротехніка

1.4. Енергозберігальні технології в сільськогосподарському виробництві.

 

Інтенсифікація будь – якого виробництва, в тому числі і сільськогосподарського зв’язана з різним збільшенням затрат енергії. Так, підвищення урожайності в 2 -3 рази супроводжується ростом питомих затрат енергії в10 – 15, а в окремих випадках до 30 раз. Стрімкий ріст енергетичних потужностей сільськогосподарського виробництва стає все трудніше задовольняти. Тому все актуальніше постає завдання по економії енергоресурсів. Потрібно дотримуватись норм витрати палива, електричної енергії, теплової енергії і ставити перед собою завдання по їх зниженню, розширяти застосування технологічних процесів, що потребують менших затрат паливно-енергетичних ресурсів на одиницю продукції. Потрібна спеціальна система стимулювання економії енергоресурсів.

 За кордоном також проводять дослідження з ціллю економії енергоресурсів. За підрахунками іноземних експертів при сучасних витратах енергії світові запаси нафти будуть вичерпані через 40 років, газу – через 50 і вугілля – через 70 ... 100 років.

  Дослідження виконують по таких напрямах:

 -автоматизація виробництва із застосування обчислювальної техніки і електроніки;

 -використання енергії відходів с/г виробництва;

 - вдосконалення організації енергозбереження;

 - вдосконалення техніки і технології с/г виробництва;

 Дані енергетичного обліку, які отримуються в результаті реєстрації, обробки і систематизації показників експлуатації енергогосподарств, є основою електричного нормування. Вони необхідні також для складання електричних балансів, аналізу енерговикористання і для здійснення госпрозрахунку ферм, бригад, і господарств в цілому.

 Об’єкти енергетичного обліку:

 - енергія, яка виробляється генеруючими установками (парогенераторами, водонагрівачами і т. д.);

 -паливо і енергія, які споживаються виробниками агрегатами, установками, фермами і господарськими об’єктами;

 -вторинні енергоресурси.

 Облік поділяється на комерційний (розрахунковий) і внутрішньовиробничий термічний(контрольний).

  Завдання комерційного обліку – фінансові розрахунки між підприємствами, загальний контроль виконання планів і норм енергоспоживання. Облік проводиться в відповідності з правилами користування електричної і теплової енергії. Внутрішньовиробничий термічний облік служить для здійснення госпрозрахунку бригад і ферм, внутрішньогосподарського оперативного і поточного контролю за витратою енергоресурсів, прийняття мір стимулювання за економію і покарання за перевитрату палива і енергії.

  Крім обліку для економії енергоресурсів застосовують контроль за витратою енергоресурсів. Основні завдання контролю за використанням паливно – енергетичних ресурсів:

 -оперативне управління процесами по використанню енергоресурсів;

 -визначення фактичного рівня використання енергії і виявлення шляхів її підвищення;

 - розробка міроприємств по покращенню енерговикористання;

 -розробка і впровадження більш досконалих норм витрати енергоресурсів і енергоносіїв;

 -організація більш дійової системи матеріального заохочення робітників господарств за раціональне використання і економію палива і енергії;

 -вдосконалення внутрішнього виробничого госпрозрахунку;

 -аналіз і планування енергетичної складової виробництва продукції.

 Для більшого вирішення цих задач застосовують оперативний і поточний контроль за витратою с/г ресурсів.

 Оперативний контроль служить для своєчасного виявлення відхилень від запланованих показників витрат енергоресурсів, невиконання організаційно - технічних заходів і прийняття мір по усуненню недоліків.

  Поточний контроль служить для оцінки виконання норм витрати енергоресурсів і аналізу діяльності підрозділів і господарства в цілому за звітний період (квартал за рік).

 с/г методи стимулювання економії енергоресурсів націлюють на соціальні, матеріальні і примусові.

 Соціальні методи включають в себе міри морального впливу на членів суспільства – від пропаганди до різних форм індивідуального заохочування.

 Матеріальні методи впливу в с/г отримали розповсюдження системи матеріального заохочення за економію енергоресурсів.

  Примусові методи впливу - перевитрати енергоресурсів по вині робітників, адміністрація має право застосовувати стягнення у вигляді штрафів до 10% вартості перевитрачених ресурсів.

 Технічні і технологічні заходи по економії енергоресурсів забезпечують від 10 до 80% економії палива і енергії. Систематизовані долі по цих заходах зведені у три групи.

  1. Експлуатаційні заходи.
  2. Заходи реконструктивного порядку.
  3. Заходи, які потребують досліджень.

До експлуатаційних відносять ті заходи які потребують незначних капіталовкладень і можуть бути виконанні за рахунок експлуатаційних витрат господарства. Це переважно недорогі пристрої, які застосовуються для зберігання палива, роботи двигунів внутрішнього згорання, котелень і нагрівних пристроїв, а також при експлуатації мережного і житлового комунального господарства.

 Заходи реконструктивного порядку – це група заходів, яка проявляється в результаті перевірки відповідності діючих технічних і технологічних рішень сучасних енергозберігаючих технологій, які потребують таких капіталовкладень, які необхідно передбачити планами на реконструкцію і модернізацію господарства. Маючи на увазі, що ці заходи потребують значних затрат, їх особливо скурпульозно перевіряють на економічну доцільність.

 Заходи, що потребують досліджень:

 Основному – це розробка нових матеріалів, щодо економії, заміни, підвищення ККД енергоносіїв. Нагрівні, опромінювальні установки, електропривод веде до великих затрат при їх експлуатації. Тому ці установки треба використовувати дуже економно:

 Не допускати холостої роботи, одночасно збільшити їх завантаження, суворо дотримуватись умов експлуатації, і по можливості замінювати даний вид енергії сонячною радіацією, енергією вітру, вторинними енергоресурсами.