foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Знання - це скарб, а навчання - ключ до нього.

Навчання - світло, а не навчання тьма.

Знання за гроші не купиш.

Знання - це сила, а незнання - робоча сила?

Хорошого спеціаліста робота сама шукає.

Електротехніка

Тема № 2

Тема:

Підготовка електромонтажного інструменту до роботи та відпрацювання навичок роботи з ним.

Мета роботи:

Вивчити різновиди електромонтажного інструменту та матеріалів,які використовуються для електромонтажних робіт.

Практична частина

Прилади та матеріали для виконання практичної роботи: електричний паяльник потужністю від 25 до 40Вт, голка для випаювання мікросхем, пінцет для того, щоб тримати радіоелементи під час демонтажу, схеми. Роботу починати після вказівки викладача і після того, як буде вімкнена вентиляція. Ступінь нагрівання паяльника визначити,підносячи його до припою. Із схеми випаяти радіоелементи: резистори, конденсатори, діоди, транзистори, мікросхеми.

Завдання

  1. Ознайомитись з теоретичною частиною.
  2. Зфотографуй всі інструменти які є в тебе і опиши їх призначення.
  3. Зфотографуй монтажні провідники та кабелі які є в тебе і опиши їх марку  призначення .
  4. Дайте відповіді на контрольні запитання.
  5. Звіт виконай у зошиті і зроби фото  або у текстовому редакторі і надішли на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Теоретична частина

Матеріали, які використовуютьсядляелектромонтажнихробіт: чорні метали і вироби з них (електромонтажні конструкції, проводи, шини, заземлення). Кольорові метали та вироби з них (трубопроводи, проводи, кабелі). Ізоляційні матеріали (лаки, емалі, фарби),припої та флюси.

Згідноз електричними і магнітними характеристикамиусі радіоматеріали можна розділити на чотири основні групи:

  • провідники;
  • напівпровідники;
  • діелектрики;
  • магнітні матеріали.

Провідники – метали, які володіють високою електропровідністю, що обумовлена наявністю в них великої кількості вільних електронів.

Напівпровідники – матеріали, які володіють меншою електропровідністю, ніж провідники, так як у них значно менше вільних електронів. Електропровідність напівпровідників різко зростає при нагріванні.

Діелектрики – речовини, які володіють незначною електропровідністю, оскільки у них дуже мало вільних заряджених частинок (електронів та іонів). Ці частинки з’являються у діелектриків тільки при прикладенні до них підвищеної напруги. Розрізняють газоподібні (гази), рідкі (масла) і тверді діелектрики.

Магнітні матеріали – речовини, які під дією зовнішнього магнітного поля можуть намагнічуватись, тобто набувати магнітних властивостей, що обумовлено будовою цих речовин. Магнітні матеріали здатні концентрувати магнітну енергію. До магнітних матеріалів відносять деякі метали, їх сплави, а також феріти.

Мідь – головний провідниковий метал, який володіє високою пластичністю, достатньою механічною міцністю і високою електропровідністю. По електропровідності мідь стоїть на другому місці після срібла. Мідь має червоно – помаранчевий колір і температуру плавлення 1083°С.

Бронза – являє собою сплав міді з оловом (олов’яна бронза), алюмінієм (алюмінієва), берилієм (берилієва) і з іншими легуючими елементами. Марки бронз позначаються буквами Бр (бронза), за якими йдуть букви і цифри, які показують, які легуючі елементи і в якій кількості містяться в даній бронзі. Бронза добре обробляється різанням, тиском та пайкою. Із бронзи виготовляють пружинящі контакти струмопровідні пружини, контактні частини для штепсельних роз’ємів та інші конструкційні деталі в радіоапаратах.

Латунь – сплав міді з цинком, у якому найбільший вміст цинку може складати 45% (по масі), але латунь, яка володіє найбільшою пластичністю, містить 30% цинку і менше. Марки латуней позначаються буквою Л (латунь), за якою йдуть букви і цифри, які вказують на вміст міді та інших компонентів. Із латуні виготовляють різні зажими, контакти та деталі для кріплення.

Ковар – сплав нікелю (28,7 – 29,2% по масі), кобальту (17,3 – 18%) і заліза – залишок. Ковар добре піддається пайці та електрозварці, пластичний, що дозволяє отримувати провідÆ 0,2 – 3мм, плівку товщиною 0,1 – 2,5мм і шириною 70 – 250мм. Ковар застосовують для виготовлення корпусів інтегральних схем і напівпровідникових приладів.

Алюміній –є другим після міді провідниковим матеріалом завдяки його порівняно великій провідності, доступності і стійкості до корозій. Він відноситься до групи легких металів. Тобто він в 3,3 рази легший за мідь.

Існують такі різновиди кабелю:

Фото

Тип

Структура

Застосування

 

Кабель ВВГ

Зовнішня ізоляція та ізоляція жил з полівінілхлориду, жили гнучкі, можуть бути однодротяними і багатодротовими. Ізоляція стійка до агресивних середовищ, не підтримує горіння. 

Передача і розподіл електроенергії в мережах з напругою до 1000 вольт при промисловій частоті змінного струму 50 Гц. Для прокладки домашніх мереж використовують кабель ВВГ з перетином до 6 кв. мм, для електрифікації приватних будинків - до 16 кв.мм. При монтажі допускається вигин по мінімальному радіусу в 10 розмірів дроти по ширині. 

 

Кабель НУМ

Мідні цільнопроволочні струмопровідні жили з січі-ням (від 1,5 до 35кв.мм), ПВХ ізоляція, не підтримує горіння. Між провідниками ущільнення крейдованому гумою, без галогенів. Кольори ізоляції жил: коричневий, чорний, сірий, синій, жовто-зелений.

Застосуємо в широкому температурному діапазоні від -40 ° C до + 70 ° C, вологостійкий. Призначений для монтажу силових та освітлювальних мереж в промислових і житлових будівлях при максимальній напрузі до 660 вольт (300/500/660). При монтажі допускається вигин по радіусу не менше чотирьох діаметрів кабелю.

 

Кабель (провід) СІП

Алюмінієвий кабель. Жили не мають загальної ізоляції, перетин жили (16-150кв.мм). Ізоляція із зшитого поліетилену. Невоспріімчевий до вологи і сонячних променів

 Це вуличний кабель для виконання ЛЕП, а також відгалужень для індивідуальних вводів.

 

Кабель (шнур) ПВС

Мідний дріт, ізоляляція з вінілу. Кількість жил від 2-х до 5 Перетин (від 0.75 до 16 кв.мм), оболонка заповнює простір між жилами. Робочі температури (від -25 до +40). Стійкий до хі ного впливів.

Широко застосовується в побуті в якості мережевих шнурів різних побутових приладів, наприклад електро чайників, а також в подовж телях. Він призначений для роботи в ланцюгах змінного струму частотою 50 Гц з напругою до 380 вольт, тому провід ПВС використовують і в мережах, де потрібна гнучка дріт для прокладки проводки систем освітлення, розеток.

 

Кабель (шнур) ШВВП

Шнур в вінілової оболонці, з жилами в вінілової ізоляції, плоский. Перетину (0.5 або 0.75 кв. Мм). Витримує температуру від -25 до + 70, вологість 98% Виносить хімічне середовище, має білу або чорну оболонку.

Застосовують для приєднання до мережі побутових приладів, таких як холодильники, пральні машини, прилади особистої гігієни і тд. Він здатний працювати в мережах змінного струму частотою 50 Гц при напрузі до 380 вольт.

 

Кабель КГ

Гнучкий мідний гумовий кабель з багатодротовими жилами, перетин яких змінюється від 0,5 до 240 кв. мм. Число жил від 1 до 5. Гума ізоляції жил - натуральний каучук. Температурний діапазон (-60 до +50). При вологості 98%.

Використовується в промислових установках. Призначений для живлення переносних мобільних пристроїв, таких як теплові гармати, зварювальні апарати, прожектори і тд. Від мережі змінного струму або від генераторів з частотою до 400 Гц при напрузі до 660 вольт, або постійним напря-дружина до 1000 вольт. При монтажі допускається вигин по радіусу не менше восьми зовнішніх діаметрів. Поставляється в бухтах по 100 метрів і більше. Є модифікація КГ нг.

 

Кабель ВББШв

Броньований кабель з мідними токопропровідними жилами, від 1 до 6 жив, перетин (1,5 до 240 кв.мм). Температура від - 50 до +50. Вологість 98%

Призначений для прокладки мереж електропостачання окремих будинків і споруд, а також електричних установок, як під землею, так і в трубах на відкритому повітрі (для захисту від сонячних променів). Максимальна напруга змінного струму - до 6000 вольт.

  

Основні різновиди проводів:

Фото

Тип

Структура

Застосування

 

Провід ПБПП (ПУНП)

Плоский монтажний провід, мідні однопроволочна жили, в ПВХ-ізоляції, в ПВХ-оболонці. Жил може бути 2-3, перетин від 1,5 до 6 кв.мм. Діапазон температур від -15 до +50, вологість 98%

Призначений для монтажу освітлювальних систем і проводки розеток в будівлях, при максимальній напрузі змінного струму промислової частоти в 250 вольт. При монтажі допускаються вигини радіусом не менше десятиразової ширини.

 

Провід ППВ

Плоский провід, однопроволочні мідні жили в ПВХ ізоляції. 2-3 жили, перетин (0.75-6кв.мм), температура від -50 до +70, допустима вологість 100%.

Призначення для монтажу стаціонарних освітлювальніх систем и побутових мереж електріфікації, Які прокладаються Всередині будівель. Максимальна напряжение зі ставлять 450 вольт при змінному струмі частотою до 400 Гц. При монтажі допускається вигінна радіусом НЕ менше десятіразової ширини.

 

Провід АПВ

Алюмінієвий одножильний провід круглого перетину в ПВХ ізоляції. Буває сплетений (перетин від 2.5 до 16кв.мм), багато- дротовим (від 25 до 95), Температура від -50 до +70.

Застосовується при монтажі розбраті ділильних щитів, силових мереж, освітлювальних систем, електро- обладнання, наприклад верстатів. Може працювати під напругою до 750 вольт при змінному струмі частотою до 400 Гц, або при постійному струмі з напругою до 1000 вольт.

 

Провід ПВ1

Мідний одножильний провід круглого перетину в ПВХ ізоляції. Многоповолочная жила (від 16 до 120 кв .мм), однодротова (від 0.5 до 10 кв. Мм), температура від -50 до +70, вологість 100%.

Для електрифікації, починаючи з монтажу розподільних щитів і освітлювальних систем, закінчуючи намотуванням обмоток трансформаторів для побутових потреб. Провід розрахований на напругу до 750 вольт при змінному струмі частотою до 400 Гц, і до 1000 вольт при постійному струмі. Прокладають або в приміщеннях, або в зовнішніх умовах, але в захисних трубах, гофра, або в кабельних каналах.

 

Провід ПВ3

Мідний одножильний провід круглого перетину в ПВХ-ізоляції. Багатодротяна жила перетин від 0,5 до 400 кв. мм. Ттемпература від -50 до +70, ізоляція стійка до впливів агресивних середовищ, вологість 100%.

Монтаж розподільних щитів, проводка освітлювальних систем, електропроводка для живлення устаткування в промислових цехах і тд. Провід розрахований на напругу до 750 вольт при змінному струмі частотою до 400 Гц, і до 1000 вольт при постійному струмі. Прокладають в приміщеннях, у зовнішніх умовах, в захисних трубах, гофра, або в кабельних каналах. При прокладанні проводки по стояках в будинках. Популярний в автомобільному тюнінгу.

Контрольні запитання.

  • Які роз'єми не дозволяється використовувати в колах заземлення?
  • Які щупи використовують при включених напругах живлення і сигналів?
  • Для яких цілей використовують гострогубці. Їх різновиди?
  • Як працює і для яких цілей призначене оснащення для випалу і зняття ізоляції?
  • Як працює і для яких цілей призначене оснащення для відсічення металевого обплетення?
  • Як працює і для яких цілей призначене оснащення для лудіння?
  • Для яких цілей використовують плоскогубці з тонкими губами?
  • Для яких цілей використовують пристосування для формовки проводів?
  • Для яких цілей використовують електропаяльники. Їх різновиди?
  • Для яких цілей використовують заземлюючий браслет?
  • Для чого служать монтажні проводи?
  • Де застосовують монтажні проводи з волокнистою ізоляцією?
  • Де застосовують монтажні проводи з ізоляцією із поліетилену, поліхлорвінілу?
  • Застосування монтажних проводів з ізоляцією із з кремнійорганічної гуми.
  • Як по конструкції струмопровідної жили розподіляються проводи?
  • Як вибирають переріз проводів?
  • Маркування проводів та кабелів
  • Які умовні кольорові позначення проводів?
  • Застосування радіочастотних кабелів
  • Основні електричні характеристики радіочастотних кабелів?
  • Типи радіочастотних кабелів.
  • Призначення коаксіальних кабелів.
  • Призначення симетричних кабелів.